Op vrijdagmiddag 24 mei sluiten we het vrijwilligersproject rond de kronieken van Klaas van Voorst feestelijk af in het Foreestenhuis. In samenwerking met Oud Hoorn organiseert het Westfries Archief een boeiende middag om de vrijwilligers te bedanken voor hun inzet. Jaïr van Dijk, master in geschiedenis, komt vertellen over het leven en werk van Klaas van Voorst. Theo Dekker, promovendus bij het Instituut voor Geschiedenis aan de Universiteit Leiden, legt uit waarom kronieken schatten van informatie zijn voor historische onderzoekers.
Kronieken klaas van voorst
De Hoornse klokkenmaker Klaas van Voorst (ca.1745-1826) schreef vijf lijvige boeken vol met persoonlijke observaties en verslagen van historische gebeurtenissen als vervolg op de kroniek van Velius. De kroniek van Klaas van Voorst geeft een unieke inkijk in het leven en welzijn van de West-Friezen tijdens de late 18e eeuw en vroege 19e eeuw. Niet alleen de grote veranderingen, zoals Napoleon die de macht grijpt in Nederland, komen aan bod, maar ook lokale gebeurtenissen, zoals dragonders die aan de haal gaan met een schip vol jenever, beschrijft Van Voorst.
Transcripties
De kronieken werden met behulp van artificiële intelligentie getranscribeerd. Een groep toegewijde vrijwilligers liepen de transcripties door en verbeterde waar nodig. Na 24 mei zullen de transcripties beschikbaar en doorzoekbaar zijn op de website van het Westfries archief zodat iedereen zelf de kronieken kan induiken.
De lezingen starten om 14u op vrijdag 24 mei in het Foreestenhuis, Grote Oost 43, 1621 BR Hoorn. Het einde is voorzien om 16u30. Toegang is gratis, wel graag aanmelden via [email protected].
Programma
14u Welkomstwoordje Dirk Dekema
14u20 Het belang van kronieken Theo Dekker
15u Koffie & thee
15u20 Klaas van Voorst Jaïr van Dijk
16u In gesprek over het project Marie-Anne (WFA) en vrijwilligers
Bekijk ook eens
Bekijk alleLeerlingen VSO de Stormvogel duiken in archief
De hele maand april bezoeken scholen uit Hoorn het Westfries Archief. Op donderdag 3 april jongstleden was het de beurt aan leerlingen van VSO de Stormvogel. 80 jaar vrijheid Het thema van de schoolbezoeken is de Tweede Wereldoorlog. Dit jaar is het tachtig jaar geleden dat Westfriesland en andere delen van Nederland door de geallieerden […]Collega Lorenzo stelt zich voor
Sinds maart is Lorenzo Ruijter bij het Westfries Archief werkzaam in de functie van Medewerker Toegankelijkheid. Hij zal zich o.a. gaan bezighouden met het verder ontwikkelen van het Scannen on Demand (SoD) en is tevens projectleider van de Metamorfoze digitaliseringsprojecten. Dit betekent dat Lorenzo ervoor zal zorgen dat de collectie online beter beschikbaar wordt. Lorenzo […]Nieuwe indexen in maart 2025
Vrijwilligers van het Westfries Archief nemen iedere maand vele pagina’s door uit de doop, trouw en begraafboeken (DTB) of notariële akten en halen daar vele namen uit. In maart 2025 zijn de volgende indexen op DTB verwerkt: Nieuwe indexen op notariële akten zijn: Een overzicht van geïndexeerde bronnen vindt u in dit schema.Aanwinsten maart 2025
Het Westfries Archief krijgt regelmatig schenkingen aangeboden. Soms door organisaties die hun archieven willen overdragen. Maar vaak zijn het particulieren die foto’s of documenten aanbieden die vanwege een historische waarde in een archiefbewaarplaats thuishoren. Het Westfries Archief beschikt over faciliteiten om deze documenten onder de juiste condities duurzaam te bewaren. Daarnaast zorgt het Westfries Archief […]Schijf je in voor onze nieuwsbrief en ontvang het laatste nieuws over nieuwe aanwinsten en activiteiten van het Westfries Archief.
"*" geeft vereiste velden aan